Polski English Russian
ZX Certified webmaster
Początek Wprowadzenie RSXy Pliki Funkcje Wersje Wydania Użytkownicy Pobranie
CP/M MEMDISK IDEDOS

Opis ZXVGS

Wprowadzenie

ZXVGS to system operacyjny dla komputerów zgodnych z ZX Spectrum. Jest on dostępny dla wielu konfiguracji sprzętowych. Jeśli chcesz przetestować ZXVGS lub używać ten system, pobierz ostatnie wydania. Do projektu ZXVGS należy obecnie również system zgodny z CP/M zwany CPM22QED, który jest na razie używany jako system plikowy (do czasu aż zostanie zaimplementowany system plikowy nowej generacji...).

ZXVGS jest teraz darmowy (freeware)

Jeśli jednak chcesz zostać zarejestrowanym użytkownikiem ZXVGS, napisz do mnie zx@yarek·com. Możesz też obejrzeć listę zarejestrowanych użytkowników

Sprzęt

ZXVGS dysponuje własną pamięcią, która normalnie nie jest dostępna z poziomu ZX Spectrum. Dzięki takiemu rozwiązaniu pamięć ZX Spectrum (zarówno 48kB jak i 128kB) przeznaczona na programy nie jest ograniczona.

Oprogramowanie

Programy dla ZXVGS są zapisane w plikach z rozszerzeniem ".V00" (dwa zera). Pliki o rozszerzeniach z innymi cyframi niż zera są nakładkami do programów. Podstawowe dwa programy to:

ZXVGS może również uruchamiać programy z innych plików - może emulować TR-DOS czy Interface 1. Jest to osiągane przez Rezydentne Rozszerzenia Systemu (RSX). RSX jest krótkim kodem wczytywanym do pamięci systemu, rozszerzającym możiwości ZXVGS. Jako plik na dysku ma on rozszerzenie ".RZX".
Najczęściej stosowane są RSXy obsługujące pliki o określonych formatach (np. "*.Z80" i "*.TAP"), wtedy nazwa RSX tworzona jest z rozszerzenia pliku (np. "Z80.RZX"). RSXy te potrafią wczytywać dane z tych plików oraz uruchamiać zawarte w nich programy. Zobacz również listę plików zdefiniowanych w ZXVGS.

Jeśli chcesz napisać program dla ZXVGS, przeczytaj o funkcjach dostępnych z kodu maszynowego. Wiele informacji, szczególnie o specyficznych własnościach poszczególnych wersji sprzętowych można przeczytać w histori zmian.

Użytkowanie ZXVGS

Przeczytaj krótkie wprowadzenie do ZXVGS.

Są dwie listy dyskusyjne, na których możesz wymieniać uwagi na temat ZXVGS z innymi użytkownikami ZX Spectrum:


Opis CPM22QED

Wprowadzenie

CPM22QED to system operacyjny dla komputerów z procesorem Z80, zgodny z CP/M 2.2 i częściowo z CP/M Plus. Jeśli chcesz przetestować CPM22QED lub używać ten system pobierz pliki instalacyjne .

Cechy systemu


Jeśli wierzyć WebCounter, jesteś oglądającym numer© 2003-10-01 18:16:46 Jarek Adamski zx@yarek·com, http://zxvgs.yarek.com Zobacz również 8bit Projects For Everyone.